Üye Girişi - Kayıt Ol
Sepette "0" adet ürün
Testler
Laktat Testi
Aerobik Güç Ölçüm Testi
Anaerobik Güç Testi
Antropometrik Ölçümler
Ayak Basınç Analizi(Foot Scan)
Çeviklik Çabukluk Testi
Dikey Sıçrama Testi
Kuvvet Testi
Sürat Testi
Süratte Devamlılık Testi
Laktat Testi

Laktat Testi

Kandaki laktat seviyesi performansla bire bir ilgilidir. Bu seviyenin artması, sporcunun asidoz ortama girdiğini ve performansının düşeceğini gösterir. Anaerobik eşik olarak adlandırılan bu performans sınırı her sporcu için farklıdır. Bu nedenle özellikle takım sporlarında bu bireysel farkların belirlenmesi “kişiye özel “ antrenmanın düzenlenmesinde önem kazanır.

 

Laktat Testi Nedir?
Sportif performansın ne durumda olduğunu belirlemek için yapılan teste laktat testi denir.
 
Laktat testinin amacı nedir?
Testin amacı sporcunun o anki sportif form durumunu belirlemek ve  antrenman planlamasını sporcunun mevcut olduğu duruma göre planlamaktır.
 
Laktat testi nasıl yapılır?
Test protokolleri spor branşına göre farklılık göstermesine rağmen genel mantık aynıdır. Test süresince aşama aşama artan hızlara uyum sağlamaya çalışan sporcunun, her aşama sonrasında kan laktatına ve o aşamadaki nabız hızına bakılır.
 
Laktat testinin sonucunda ne olur?
Test sonunda,  test aşaması, nabız hızı ve kan laktatının bulunduğu test sonuç bilgileri birleştirilerek bir sonuç raporu oluşur. Bu sonuç raporu yorumlanarak sporcunun o anki sportif form durumuna göre uygun antrenman planlaması yapılır.
 
Laktat testi hangi branşlar için yapılır?
Laktat testi spor performansın gerektiği tüm bireysel ve takım sporları için uygulanabilir. Her spor branşı için uygun protokol ve alan kullanılması test sonuçlarına olumlu yansır. Spor branşına uygun olarak planlanmış bir test protokolü, sonuçlardan yola çıkılarak planlanacak antrenmanın optimum olması açısından önem kazanır.  


Perfonorm
Ürünler
Testler
Garanti & İade